MILCOM 2005: Innovation...Fueling the Transformation. Senior Airman Barbara Garcia creates a user account while Staff Sgt. Adrian Langford uses a combat information transport system. Photo by Airman 1st Class Franklin Perkins.

REGISTRATION

GENERAL INFO.

TECHNICAL PROG.

EVENT INFO.

EXPOSITION
EVENT INFORMATION: Event Schedule
MILCOM 2005 logo

HOME

EVENT INFO.
  Schedule
 
Star Event Schedule

Guest Program Tours

  Searchable Listing of Technical Sessions, Papers, and Panels
PDF (1.04MB)

 
  Tutorials/Workshops (PDF)

 
  Speakers

 
  Agenda

 
  Sessions
Classified (PDF)

Unclassified (PDF)

 
  Panels
Classified (PDF)

Unclassified (PDF)

Technical (PDF)

 
  Information
 
Hotel Information

Travel Information



Event Schedule

Registration Convention Center
Sunday, October 16, 2005 4:00 pm - 7:00 pm
Monday, October 17, 2005 7:00 am - 6:00 pm
Tuesday, October 18, 2005 6:30 am - 6:00 pm
Wednesday, October 19, 2005 6:30 am - 6:00 pm
Thursday, October 20, 2005 6:30 am - 1:00 pm
Exhibit Hours
Click here for exhibits list & layout
Convention Center
Tuesday, October 18, 2005 6:30 pm - 8:30 pm
Wednesday, October 19, 2005 8:30 am - 7:00 pm
Thursday, October 20, 2005 8:30 am - 4:00 pm


Monday October 17, 2005

6:00 am - 4:00 pm

Blue Herron Pines
Special Event: Golf Tournament
Click here to register.

7:00 am - 8:00 am

Tree House/Room 413
Speaker's Breakfast

7:00 am - 8:00 am

4th Floor Bridge thru Room 411
Continental Breakfast (Tutorials/SIMA Workshop)

8:00 am - 5:00 pm

Room 412
SIMA Workshop
Click here for Workshop details

8:00 am - 12:00 pm

T1 Room 418
T2 Room 417
T3 Room 419
Tutorial 1 (T1) Commercial Wireless Networking: Creating a Tactical Internet Capability with Commercial Technology

Tutorial 2 (T2) Next Generation Operations and Service Level Management

Tutorial 3 (T3) Overview of Internet Protocols and IPv6 Extensions
Note: This tutorial is repeated again during the Monday Afternoon Tutorials Sessions


Noon - 1:30 pm

Tree House thru Room 411
Luncheon (Tutorials/SIMA Workshop)
This luncheon is included with registration for Monday Tutorials or Workshop, and is provided to Presenters as well.

1:30 pm - 5:30 pm

T4 Room 418
T5 Room 417
T6 Room 419
T7 Room 416
Tutorial 4 (T4) Intermittently Connected Mobile Ad Hoc Networks

Tutorial 5 (T5) Overview of Internet Protocols and IPv6 Extensions
Note: This tutorial is a repeat of the IPv6 tutorial held during the Monday AM Tutorials Sessions

Tutorial 6 (T6) Technical Overview of JTRS Software Communications Architecture

Tutorial 7 (T7) Next Generation Operations and Service Lead Management
Note: This tutorial is also offered during the Monday morning Tutorials Session.



Tuesday October 18, 2005

6:30 am - 7:30 am

Tree House/Room 413
Speaker's Breakfast

6:30 am - 7:30 am

Atrium Level Rock Bar
Continental Breakfast

7:30 am - 8:45 am

Hall B
Conference Welcome/General Plenary Session
Opening Remarks: Mr. Duane Andrews, SAIC
VADM Herbert A. Browne, (USN-RET)

Command Welcome:

MG Michael Mazzucchi, (USA)
Plenary Speaker:
Mr. Mark Johnson
Co-founder and President, Innosight LLC

9:30 am - 4:30 pm

Atrium Level Bay 1 and 2
Spouse & Guest Program
Tour of Philadelphia

9:00 am - 11:00 am

Hall A
Unclassified Panel One
The Need for Military Innovation to Obtain Victory on all Fronts
Panel Chair: LTG John (Mark) Curran, (USA)
Director, Futures Center, TRADOC

Panelists:
Dr. James Blake, (USA SES), PEO Simulation, Training and Instrumentation

MG Roger Nadeau, (USA), CG Army Research Development Engineering CMD (RDEC)

Maj Gen Ruud S. van Dam, (RNAF), Royal Netherlands Air Force HQ Supreme Allied Commander Transformation (HQ SACT) ACS C4I

CAPT John Macaluso (USCG),Chief Research Development & Technology Management HQ USAG DHS

COL(P) Ron Bouchard, (USA), Dep Cmdr SIGCEN

9:00 am - Noon
Unclassified Sessions

9:30 am - 11:30 am

Offsite Auditorium
Classified Panel CP1
C4ISR Network Solutions to Countering the Future Threat
Panel Chair: Mr. Gary Martin, Director, Communication and Electronic Research and Development Center (CERDEC), US Army RDECOM

Panelists:
Mr. Eric Mettala, Sparta - Network Protection

Mr. Zoltofsky, Tank and Automotive Research and Development center (TARDEDC), RDECOM - Vehicle Protection

Dr. Richard Wittstruck, Chief Systems Engineer, Program Executive Office -- Intelligence, Electronic Warfare and Sensors (PEO IEW&S) -- Aircraft Protection

Mr. Brad Blau, Global Information Grid

9:30 am - 11:35 am
Classified Sessions

10:15 am - 10:45 am
General Session Morning Break

12:15 pm - 2:15 pm

Hall B
Lunch/Dessert Sponsored by: BAE Systems Logo

Keynote Address: LTG Steven Boutelle, DA G6/CIO

2:15 pm - 5:15 pm

T8 Room 418
T9 Room 417
T10 Room 416
T11 Room 419
Tutorial 8 (T8)

Homeland Security: New Approaches to Providing Network Security and Interoperability
Tutorial 9 (T9)

Policy-Based Network Management
Tutorial 10 (T10) Cross-Layer Design for Applications-Specified Large-Scale Sensor Networks

Tutorial 11 (T11) Nanotechnology for the Terabit Communications Network
Note: This tutorial is repeated again during the Wednesday Tutorials Sessions


2:15 pm - 4:15 pm

Hall A
Unclassified Panel Two
Meeting the Challenges Presented by Our Enemy Warfighters, Terrorist and Hackers
Panel Chair: LtGen Robert Shea, (USMC), Director C4, J-6, JCS J6

Panelists:
Maj Gen Tommy Crawford, (USAF), Commander, Air Force C2ISR Center

BG Susan Lawrence, (USA), CENTCOM J6

Mr. Keith Masback, (SEIS), Director for Source Operations Group, National Geospatial Intelligence Agency

RDML Vic See, (USN), PEO Space Systems Director, Communications Directorate, NRO

Dr. Richard Wittstruck, (PEO IEWS), Chief Systems Engineer, Program Executive Office -- Intelligence, Electronic Warfare and Sensors (PEO IEW&S) -- PEO IEW&S Perspective

2:15 pm - 5:15 pm
Unclassified Sessions

2:15 pm - 5:15 pm

TP1 Room 201
TP2 Room 202
Technical Panel TP1 (2:15 - 5:15)
Unmanned Aerial Systems and their Impact on the Global War on Terrorism
Panel Organizer: Mr. Vasilios E. Kalomiris, Deputy Director JFPO, SPAWAR-CIPO

Panel Chair: Gary W. Blohm, Director, Space & Terrestrial Communications Directorate, US Army, CERDEC RDECOM

Panelists: Lt. Col. Reed F. Young, Product Manager for Robotic and Unmanned Sensors, US Army

Lt. Col. Steven Ward, Unmanned Aerial Vehicle Battlelab Integration Division Chief, USAF

Major Scott Hamann, Assistant Product Manager for "One System", US Army

Michael T. Fuqua, Fire Scout VTUAV Business Strategy Development Manager, Northrop Grumman Corp.

Dr. Chi-Yung Chang, Space and Airborne Systems, Raytheon Company

Rick Ludwig, J-UCAS Business Development, Northrop Grumman Unmanned Systems

Technical Panel TP2 (3:15 - 5:15)
New Technology and Architectures for Military Communications
Panel Chair: Dr. Vincent Chan, Joan and Irwin Jacobs Professor of ElectricalEngineering, MIT

Panelists: Brig. Gen. Ellen Pawlikowski, Director, Military Satellite Communications Joint Program Office, Space and Missile Systems Center, Los Angeles Air Force Base, CA

Dr. John Chapin, CTO Vanu Inc.

Rick Sanford, Director, Space and Intel Initiatives, Cisco Systems

Namish Patel, CTO Sycamore Networks

Professor Moe Win, MIT

3:00 pm - 5:00 pm

Offsite Auditorium
Classified Panel CP2
Innovative Strategies and Technologies to Counter IEDs
Panel Chair: Mr. Jan Moren, Deputy Director, Intelligence and Information Warfare Directorate (I2WD), Communication and Electronic Research and Development Center (CERDEC), US Army RDECOM

Panelists:
Dr. Donald Reago, Deputy for Technology and Countermine Night Vision and Electronic Sensors Directorate

BG Joseph L. Votel, (USA), Director Joint IED Defeat Task Force (JIEDD TF) - IED Task Force Update *(Invited)

Mr. Chris O'Donnell, Navy Explosive Ordinance Detachment Technology Division Navy Perspective

Mr. Christian E. Keller - Acting Project Director Signals Warfare - PEO IEW&S Perspective - PEO IEW&S Perspective

Mr. Raymond Irwin, I2WD, Principal Deputy for Systems Integration

3:00 pm - 5:05 pm
Classified Sessions

3:30 pm - 4:00 pm
General Session Afternoon Break

6:15 pm - 6:30 pm
Grand Opening of Exhibits

6:30 pm - 8:30 pm
Exhibits Open
Opening Reception


Wednesday October 19, 2005

6:30 am - 7:30 am

Tree House/Room 413
Speaker's Breakfast

6:30 am - 7:30 am

Atrium Level Rock Bar
Continental Breakfast

7:30 am - 8:45 am

Hall B
General Plenary Session
Plenary Speaker: General Bruce Carlson (USAF), Commander Air Force Material Command


8:30 am - 7:00 pm
Exhibits Open

9:00 am - 11:00 am

Hall A
Unclassified Panel Three
Industry Leaders' Assessment of Innovation for Defense
Panel Chair: Mr. Clayton (Clay) Jones, CEO Rockwell Collins

Panelists:
Mr. Gregory Akers, Sr VP/Ch Technology Officer CISCO

LTG Pete Cuviello, (USA-Ret), VP Lockheed Martin

Mr. Rick Miller, Government Business Unit, Lucent

Lt Gen Carl G. O'Berry, (USAF-Ret), Chairman, Executive Council Network Centric Operations Industry Consortium, Inc.

MG William (Bill) Russ, (USA-Ret), VP Information and Intelligence Systems, Raytheon

9:00 am - Noon
Unclassified Sessions

9:30 am - 11:35 am
Classified Sessions

9:30 am - 4:30 pm
Spouse & Guest Program
Cape May

9:30 am - 11:35 am

Offsite Auditorium
Classified Panel CP3
Challenges in OIF and OEF Dismounted Environment
Panel Chair: Mr. Gary Blohm, Director, Space and Terrestrial Communication Directorate, (S&TCD), Communication and Electronic Research and Development Center (CERDEC), US Army RDECOM

Panelists:
MG Benjamin Freakley, (USA), Fort Benning

MG James Moran, (USA), US Army Program Executive Office Soldier

Mr. Phillip Brandler, NATIC

Mr. David Hansen, (USMC), US Marine Corp (USMC)

COL John Wilcox, Director, C4 Systems, SOCOM

10:00 am - 10:45 am
General Session Morning Break

12:15 pm - 1:45 pm
Awards Luncheon
Featured Speaker: Mr. Mario Mancuso, Deputy Assistant Secretary of Defense for Special Operations and Combating Terrorism, Office of the Assistant Secretary of Defense for Special Operations and Low-Intensity Conflict

1:45 pm - 2:15 pm
All Session Dessert (Exhibit Hall)

2:15 pm - 5:15 pm

T12 Room 417
T13 Room 419
T14 Room 418
T15 Room 416
Tutorial 12 (T12) Network Security: Traffic Analysis for Detecting Computer Intrusions and Viruses/Worms

Tutorial 13 (T13) Nanotechnology for the Terabit Communications Network
Note: This tutorial is a repeat of the Nanotechnology Tutorial held during the Tuesday Sessions

Tutorial 14 (T14) Satellite-Based IP Networks for Mission Critical Applications

Tutorial 15 (T15) Introduction to Cognitive Information Fusion and Operational Situation Management


2:15 pm - 5:15 pm

Room 410
Technical Panel TP7
Service Oriented Architecture (SOA) Experiences and Way Ahead
Panel Chair: Mr. David Mihelcic, Chief Technology Officer, Defense Information Systems Agency

Panelists:
Bernal Allen, Joint Command and Control (JC2), DISA

Rob Vietmeyer, Net-Centric Enterprise Services (NCES), DISA

Glen White, Global Combat Support Systems (GCSS), DISA

Andrew Baer, America Online

2:15 pm - 4:15 pm

Hall A
Unclassified Panel Four
Innovative C4ISR Strategy and Technology Effects on Counter Terrorism and Homeland Security
Panel Chair: VADM Herb A. Browne, (USN-Retired), President and CEO AFCEA International

Panelists:
BG Carroll Pollett (USA), CG NETCOM

Mr. Kevin Carroll, (USA-SES), PEO EIS

BG Nick Justice, (USA), DPEO C3T

Mr. Michael Payne, (USCG) Chief ISR Systems and Technology, HQ USCG-2.DHS

Mr. Gary Martin, (USA-SES) Director Comm-Elect Research and Development Center

3:00 pm - 5:05 pm

Offsite Auditorium
Classified Panel CP4
Challenges of JTRS Development
Panel Chair: Mr. Howard Pace, Deputy Director, Joint Program Executive Office, Joint Tactical Radio System

Panelists MajGen Michael Peterson, (USAF), Director, Information, Services and Integration, Secretary of the Air Force

MG Dennis Moran, (USA), Vice Director C4 Systems, J-6, Joint Chief of Staff

Mr. Roger Krone, Boeing, Senior VP, Army Systems, Integrated Defense Systems

Dr. Ron Jost, Deputy Assistant Secretaries of Defense for C3P&P&SP

LtCdr Jody Grady, (USN), N6/N7

Mr. Daniel Wolf, (NSA) National Security Agency, Director of Information Assurance Directorate *(invited)

2:15 pm - 5:15 pm
Unclassified Sessions

3:00 pm - 5:05 pm
Classified Sessions

3:30 pm - 4:00 pm
General Session Afternoon Break

3:15 pm - 5:15 pm

TP3 Room 201
TP4 Room 202
Technical Panel TP3
Self-defending Security Software
Panel Chair: Dr. Harvey Freeman, Associate, Booz Allen Hamilton

Panelists:
Dr. John Kerivan (Jack), Managing Partner, nGran

Ken Brothers, CTO, CleanComputes

Mark Kadrich, Senior Scientist, Sygate Technologies

Karen Goertzel, Associate, Booz Allen Hamilton

Dr. Larry Wagoner, Information Assurance Directorate, NSA

Technical Panel TP4
Impact of the DoD IPv6 Transition on Coalition and Federal Communications
Panel Chair: Alex Lightman, Chairman, IPv6 Summit, Inc.
Panelists:
Mark Harvey - Chief, Department of Defense IPv6 Transition Office

John Shipp, Deputy Director Technical Architecture, US Army CIO/G6 AAIC

Mark Evans, Navy IPv6 Transition Lead, COMSPAWARSYSCOM

Eric Lubeck, IPv6 Action Officer, Air Force Communications Agency

6:00 pm - 7:00 pm

Exhibits Hall
Technical Reception

7:00 pm - 10:00 pm

Hall B
Chairman's "BANG"quet
Entertainment: "Legends in Concert"


Thursday October 20, 2005

6:30 am - 7:30 am

Tree House/Room 413
Speaker's Breakfast

6:30 am - 7:30 am

Atrium Level Rock Bar
Continental Breakfast

7:30 am - 8:45 am

Hall B
General Plenary Session
Feature Speaker: General Benjamin S. Griffin, USA Commander, Army Materiel Command

8:30 am - 4:00 pm
Exhibits Open

9:00 am - 11:15 am

Hall A
Unclassified Panel Five
Innovative Advances in Space and Air C4ISR, Aviation Electronics and Survivability
Panel Chair: BG Stephen D. Mundt, (USA), Director, US Army G3 Aviation Task Force

Panelists:
Brig Gen Dave Warner, (Sel) (USAF), HQ USAF Deputy for OPS and Support in Warfighter Integration

BGen George Allen, (Sel) (USMC), Director, C4, and CIO, HQ USMC

David Carstairs (USAF-SES), Director, Network Centric Operations/Integration Wing. ESC

CAPT Mike Brunskill (USN), Executive Assistant PEO C4I and Space

9:00 am - Noon
Unclassified Sessions

9:30 am - 11:35 am
Classified Sessions

10:15 am - 10:45 am
General Session Morning Break

12:15 - 2:15 pm
Closing Luncheon
Feature Speaker: LTG C. Robert (Bob) Kehler (USAF), Deputy Commander, United States Strategic Command

2:15 pm - 5:15 pm
Unclassified Sessions

2:15 pm - 5:15 pm

TP5 Room 201
TP6 Room 202
TP7 Room TBA
Technical Panel TP5 (3:15 - 5:15)
New Challenges in Military Communications Research
Panel Chair: Dr. Larry Stotts, DARPA

Panelists:
Dr. Jeff Jaffe, President of Advanced Technologies, Lucent Technologies

Dr. John Olsen, Technical Director of Integrated Communications Systems, Raytheon Company

Dr. Richard North, Technical Director for Joint Program Executive Office Joint Tactical Radio System (JPEO JTRS)

Colonel Jonathan Maddux, Program Manager, Unit of Action Network Systems Integration

Dr. John Parmentola, Director for Research and Laboratory Management, US Army

Technical Panel TP6 (2:15 - 5:15)
Transforming Spectrum Operations
Panel Organizer: Thomas TaylorOASD (NII) Spectrum Management Directorate

Panel Chair: Badri Younes, Direcor, OASD (NII) Spectrum Management Directorate

Panelists:
John M. R. Kneuer, Deputy Assistant Secretary of Commerce for Communications and Information and Deputy Administrator of National Telecommunications and Information Administration (NTIA)

Bruce Franca, Acting Chief, FCC Office of Engineering and Technology *(Invited)

Mr. Julio "Rick" Murphy, Chief, Spectrum Management Office, Wireless Services & Operations Division, Wireless Management Office, Office of the Chief Information Officer, U.S. Department of Homeland Security

Peter Pitsch, Director of Communications Policy, Intel Corp

Dr. Linton Wells, II, Acting Assistant Secretary of Defense, Networks and Information Integration and DoD Chief Information Officer, Principal Deputy Assistant Secretary of Defense Networks and Information Integration

Edmond J. Thomas, Engineer and Partner, Harris Wiltshire & Grannis

2:45 pm - 4:00 pm

Exhibit Hall
Afternoon Dessert Break



Home   |   General Info.   |   Technical Info.   |   Event Info.   |   Exposition   |   Call for Papers   |   Register